Vyplatí se FVE i mně?

Jako každá věc, kterou si kupuji musí fotovoltaika splňovat mé přání a očekávání. Pomineme aspekt ochrany životního prostředí, zde fotovoltaická elektrárna je zajisté nejčistší zdroj výroby elektrické energie.

Nejvíce rozšířeným důvodem je úspora finančních prostředků do budoucna. Já tomu zjednodušeně říkám, že musí splňovat poměr cena – výkon.

Pojďme se podívat na optimální výkon právě pro Vaši domácnost. Kolik by Vaše elektrárna měla vyrobit elektrické energie, aby byla pro Vás finančním přínosem, ne zátěží.

Souhlasíte se mnou, že každá domácnost má jinou spotřebu, protože v ní žije jiný počet lidí a mají jiné elektrospotřebiče s jinou energetickou náročností?

Proto i každá domácnost má jinou spotřebu. Také každá domácnost má jinou distribuční sazbu a jiného dodavatele, tedy jinou cenu elektřiny.

Nejjednodušší způsob, jak si spočítat, zda se Vám fotovoltaika vyplatí, je v první řadě podívat se na fakturu. Ve faktuře jednoduše vyhledejte položku faktura celkem. Tedy ne zálohy, přeplatek či nedoplatek. VYHLEDEJTE CELKOVOU FAKTUROVANOU ČÁSTKU, kterou jste zaplatili za celý rok.

Druhé důležité číslo je celková spotřeba elektřiny. Je to opět položka, kterou najdete na úvodní straně. Popřípadě, každá faktura má tabulku (někdy i s grafem). Tabulka jsem jmenuje přehled historické spotřeby. Každý dodavatel ji může pojmenovat jinak. V této tabulce je minimálně zaznamenán odběr za poslední tři roky.

Když vydělíte roční platbu spotřebou elektrické energie, zjistíte kolik peněz platíte za jednu kWh. Tento výpočet je orientační. Ale pro výpočet Vaší elektrárny dostačující. Ve faktuře se totiž nachází pár položek, které se snížením spotřeby nemění.

A teď je důležitá ta druhá část. Podstatné je to, zda elektřinu používáte i na topení. Pokud elektřinou i topíte, vaše elektrárna by neměla mít roční výrobu větší, jak 50% celkové roční spotřeby.

Pokud elektřinou netopíte, znamená to, že spotřeba je v průběhu roku stabilnější bez větších výkyvů. Tedy můžete počítat s elektrárnou, která pokryje 75% roční spotřeby ve Vašem domě.

Pokud dostanete nabídku, kdy elektrárna bude vyrábět podle těchto parametrů, už je to jednoduché. Máte cenu elektrárny. Víte, jestli topíte elektřinou či nikoli. Pokud ušetříte 75% elektrické energie ve Vašem domě, jednoduše vypočítáte, za jak dlouho se Vám investice vrátí.

Vzhledem k nárůstu cen elektrické energie bude návratnost zajisté rychlejší. Pokud se Vám tyto výpočty zdají složité. Ozvěte se nám, rádi vše vysvětlíme. Já si také neumím například opravit hodinky nebo auto.