Proč FVE šetří Vaše peníze?!

Střešní fotovoltaické elektrárny se v české republice těší stále velké oblibě. Fototvoltaika to jsou Vaše úspory na Vašich účtech za elektřinu. To je důvod, proč stále větší počet lidí má zájem o vlastní výrobu elektřiny.

S Fotovoltaikou je to stejně jako s ledovcem. Jediné, co je vidět jsou fotovoltaické panely, které jsou na střeše. Toto porovnání jsem viděl v úplně jiné souvislosti, ale velmi se mi líbí a je uchopitelné i ve fotovoltaice.

Ale to, co je pod hladinou, v našem případě pod střechou rodinného domu to již není vidět. Tak, jak to vše funguje dále?

Panely přemění sluneční energii v energii elektrickou. Konkrétně stejnosměrný elektrický proud. Jenže všechny naše domácnosti potřebují pro svůj chod elektrický proud střídavý. Tedy z fotovoltaických panelů je stejnosměrný proud sveden dráty neboli vodiči do střídače. Můžete se také potkat s názvem měnič.

Střídač (měnič) má tu funkci, že stejnosměrný proud změní ve střídavý a tento elektrický proud pouští do Vaší domácnosti. Střídač Vaší fotovoltaické elektrárny musí být napojen mezi elektrické odpočtové hodiny a skříň s jističi.

Tento elektrický proud má mírně vyšší napětí. To má za následek tu skutečnost, že nepustí přes elektrohodiny do Vaší domácnosti elektrickou energii ze sítě.

Elektrické hodiny se přestanou točit nebo velmi zpomalí. (podle intenzity sluníčka) Hodiny se netočí nebo zpomalí. Na konci roku při odečtu budete mít nižší stav na elektroměru. A vy jste ušetřili.

Když pak sluníčko přestane svítit, napětí v elektrických rozvodech povolí (pokud nemáte bateriové úložiště) a elektrická energie ze sítě si opět prorazí cestu k vašim elektrospotřebičům. Hodiny si opět začnou točit.

Malé opakování, Panely FVE vyrobí elektřinu a pustí ji do Vašeho bytu či domu. Vy čerpáte energii ze sluníčka a proto se netočí elektrohodiny. Až sluníčko zajde, pokud nemáte baterky, hodiny se opět začnou točit. Už odebíráte elektřinu z veřejné distribuční sítě a tuto elektřinu načítají.

Na konci roku ukazují elektrohodiny pouze ten stav elektrické energie, který jste si odčerpali z veřejné distribuční sítě. A ten musíte zaplatit.

Eelektřinu, kterou si sám vyrobíte a spotřebujete, nemusíte platit. To jsou Vaše úspory, které Vám zůstanou ležet každý měsíc na vašich účtech, protože je nemusíte platit.