Co mají společného?

Mikrovlnná trouba, mobil, fotovoltaická elektrárna a třeba automobil. Když tyto vynálezy spatřily světlo světa, jen hrstka lidí věřila v jejich masové využití.

Dnes využívají mobil šestileté děti a mikrovlnku má snad každá domácnost. Aut stojí na sídlišti tolik, že není kam zaparkovat. Jedna rodina vlastní i tři auta.

Bylo to otázkou času, kdy se tyto věci rozšíří. Auto Vám šetří čas a při tom jeho pořízení ani provoz nepatří mezi nejlevnější. Mikrovlnka Vám také šetří čas a mobilní telefon dnes nahradí foťák a zrychluje komunikaci mezi lidmi a spojení se světem.

Fotovoltaická elektrárna šetří v dlouhodobém horizontu Vaše peníze a šetří životní prostředí. Při výrobě elektřiny nezamořuje ovzduší.

A v čem se fotovoltaická elektrárna liší od mobilu, mikrovlnné trouby a automobilu? Na auto, mobil ani mikrovlnku nebyly státní dotace a přeci je má skoro každý.

Jak běží čas, fotovoltaické elektrárny se objevují na více střechách. Lidé již pochopili, že sluneční energie je zadarmo. Investice při pořízení je podobná jako u auta. Ale na auto nedostanete státní dotaci.

Víte, co uděláte s časem, který ušetříte tím, že nepojedete hromadnou dopravou?

Víte co uděláte s penězi, které nemusíte každý měsíc platit za odběr drahé elektřiny ze sítě?

Můžete počkat až budou mít elektrárnu všichni sousedé kolem Vás. Stejně jako mobil, mikrovlnnou troubu nebo auto, tato doba přijde. Ale už na Vás nemusí vyjít státní dotace. Ta je vypsána do konce r. 2021 nebo do vyčerpání slíbených finančních prostředků.

Můžete čekat rok, dva, pět, ale peníze, které jste mohli šetřit dnes už zítra neušetříte. Dotace jsou plánované pouze do r. 2021. Proč asi? V roce 2022 upustí Spolková republika Německo od výroby elektrické energie v tepelných a jaderných elektrárnách. Nebudu spekulovat, co to udělá s cenou elektřiny.

Vždy máte na vybranou, vyčkávací taktika nemusí být špatná. Můžete si počkat na další zdražení elektřiny rozhodnout se pak. Můžete počkat ještě dva roky a rozhodnout se pak. Můžete čekat deset let a pak si říct, to už mohla být elektrárna zaplacená a já mohl mít čistý zisk.

Jak se rozhodnete? Zvolíte vyčkávací taktiku, nebo si necháte připravit nezávaznou nabídku zdarma?